INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jan Laitner  

 
 
brak danych - 1645
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Laitner (Laytner, Laystner, Laysner, Lasner) Jan (zm. 1645), mieszczanin krakowski, murator i przedsiębiorca budowlany (?). Przybył do Krakowa w marcu 1622 r., zapewne z Moraw, i po wykazaniu się umiejętnością wykonywania zawodu przyjęty został jako mistrz do cechu. W r. 1623 wymieniony jest między «juniores muratores Crac.». W r. 1625, po upomnieniu przez cech, przyjął prawo miejskie Kazimierza. W r. 1630 zawarł umowę z augustianami na sumę 400 fl. (zapewne dotyczy ona przekształcenia wnętrz i nadbudowy piętra na pomieszczenie cel zakonnych w klasztorze przy kościele Św. Katarzyny w Krakowie, dokonanej w l. 1631–4). W r. 1632 miał zatarg z cechem. W l. 1629, 1631–5, 1640–1 wybierany był starszym cechu murarzy, a w l. 1632, 1635 i 1641 tzw. prymasem. Prowadził prace w Collegium Maius (ul. św Anny nr 8-10, w r. 1641) i w Collegium Minus w Krakowie (ul. Gołębia nr 11). W r. 1639 zawarł umowę z Uniw Krak. o wzniesienie budynków na pomieszczenie tzw. Classes, tj. szkoły przygotowującej do studiów uniwersyteckich (Collegium Nowodworskiego przy ul. Św. Anny 12). W czasie prowadzenia tej budowy (wznoszonej wg ścisłych wskazań profesorów), na skutek opóźnienia prac i niestosowania się do zaleceń, popadł L. w konflikt ze zleceniodawcą, który wytoczył mu proces. Rezultatem sporu były cztery wizje lokalne budynku przeprowadzone w r. 1643; zachowane z nich protokoły podają współczesny opis budynku.

Na podstawie analogii stylistycznych z dziedzińcem arkadowym w Collegium Nowodworskiego można L-owi przypisać budowę loggii w klasztorze kanoników regularnych lateraneńskich przy kościele Bożego Ciała na Kazimierzu (ok. 1635). W r. 1641 L. oskarżony został w cechu o prowadzenie robót kamieniarskich, do których nie miał uprawnień (w sprawie tej wymieniony jest jako ławnik kazimierski); z zarzutu tego udało mu się jednak wybronić. W r. 1644 miał proces z Franciszkiem Guyskim, murarzem krakowskim, oraz Żydem Samuelem Jakubowiczem o uszkodzenie muru jego posesji. L. zm. przed 11 VI 1645 r. Miał licznych uczniów, głównie z okolic Przerowa i Ołomuńca. Prowadzone roboty, procesy i duża ilość wyzwolonych uczniów pozwalają scharakteryzować L-a jako ruchliwego budowniczego. Zachowane dzieło – Collegium Nowodworskiego – wskazuje, że L. trzymał się tradycji manieryzmu renesansowego; budował także, niewątpliwie pod wpływem zleceniodawców – profesorów Uniw. Krak., w duchu gotyku odżywającego w Krakowie w 1. poł. XVII w.

 

Łoza, Architekci; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler, 488 (Laytner); Muczkowski J., Wiadomości o Władysławowsko-Nowodworskim Kolegium, czyli dzisiejszym liceum Św. Anny w Krakowie, Kr. 1840; Radzikowski W. Eliasz, Opis sali amfiteatralnej wraz ze znajdującymi się w niej obrazami, Kr. 1880; Samek J., Nawrót do gotyku w sztuce Krakowa pierwszej połowy w. XVII, Folia Historiae Artium, Kr. 1968 V 80; Spraw. Kom. Hist. Sztuki, Kr. 1889 s. LXII (Wdowiszewski W. J., Notaty archiwalne odnoszące się do dat z życia i działalności budowniczych i mularzy Niemców i Włochów pracujących w Krakowie w latach 1432–1596); Tomkowicz S., Przyczynki do historii kultury Krakowa w pierwszej połowie XVII wieku, Lw. 1912 s. 66–74 tabl. VII–VIII; – Arch. Państw. w Kr.: Arch. augustianów B-58/III; IS PAN: Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. 4: Miasto Kraków, Cz. 3; Budowle świeckie śródmieścia (Kolegium Nowodworskiego oprac. B. Jaglarz), (mszp.); – Augustynowicz-Ciecierska M., Styczeńska H., Collegium Nowodworskiego, (mszp., wstępna dokumentacja naukowa w Dziale Technicznym UJ).

Jan Samek

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.